u nás na venkově

Dokument dostává svou hodnotu s délkou času po který je realizován a jak tak roky běží je to čím dál zajímavější. Původně několik samostatných příspěvků jsem shrnul do jednoho. Předpokládám, že to bude příjemnější na prohlížení, není nutné překlikávat na další stránky a hledat. Všechny fotky z dané akce jsou vždy v odkazu, který vede na velké úložiště.

Fotogalerie z akce oslav keltského svátku vítání jara IMBOLC 2011.

Imbolc 2011

Více o tomto svátku…

KELTSKÝ SVÁTEK KONCE ZIMY A VÍTÁNÍ JARA

Den 1. února byl v celém keltském světě znám jako důležitý svátek roku – Imbolc, v Irsku nazývaný Oimealg, později přešel i do křesťanské tradice jako Hromnice. Imbolc byl především slavností keltské bohyně Brighid, dcery Dagdovy. Venkovský lid oslavoval konec zimy spojený s počínající laktací ovcí, zažíhaly se ochranné ohně.

Brighid byla jednou ze tří podob trojjediné bohyně. V zimě vystupovala v podobě „stařeny“ (cailleach), obávané bohyně spojované se smrtí. O Imbolcu přichází proměněna v pannu a čistou bohyni, symbolizující příchod jara a znovuzrození. Brighid je bohyní inspirace a učení, patronkou kovářů, léčitelkou a zastánkyní opuštěných. Jako taková byla všude bohyní velmi oblíbenou na řadě míst po celé Evropě je jí zasvěceno mnoho studní a léčivých pramenů. Její oblíbenost nezmizela ani po příchodu křesťanství, proto se mezi svatými objevila v podobě sv. Brighid z Kildare. Podle starých legend chodí tato bohyně dosud po světě (jako sv.Brighid) neboť mezi její nesčetné umění patří též schopnost udržovat věčný oheň keltské tradice. Proto někteří slaví Imbolc také jako svátek Bohyně keltského ohně. Jejím znakem je ochranný uzel vázaný ze slámy a připevněný nad vchod domu jako ochranné znamení. Ze stébel obilí se také vyráběly malé panenky, které pak dívky oblékly do šatů a nosily je od domu k domu. Každá domácnost dávala této symbolické nevěstě malý dárek. Součástí oslav tohoto svátku bylo také zapalování malých ohníčků před vchodem do domu. Věřilo se, že mají symbolickou moc chránit dům před kroupami a úderem blesku. V tento den se také zhášely všechny ohně v kovárnách. Po vyčištění ohniště je znovu směly zapálit jen mladé dívky-panny, symbolizující bohyni Brighid.
V předvečer svátku Imbolc se obvykle konala bohatá hostina na níž nechybělo pečivo ozdobené symboly. Nesmělo se také zapomenout nechat něco z jídla jako oběť bohům. V období tohoto svátku bývalo také zvykem slavnostně vykonat první jarní orbu. Pluhy se ozdobily barvenými pentlemi, polévaly (křtily) se pálenkou a byly doprovázeny mladými dívkami. Do brázd se pak vkládaly symbolické oběti bohům – kousky chleba a sýra.
Různých tradic a krajových zvyklostí je mnohem více, než bylo možno uvést v tomto stručném výčtu. I tak lze však vystopovat starobylý původ mnoha tradic, na které tak často bohužel rádi zapomínáme, a mnozí je možná řadí k „hloupým pověrám“.

Fotoreportáž z akce Po stopách Velikonočního zajíce Ranč Miláček.

Další fotografie.

Velikonoce 2011 Ranč Miláček


Vánoční setkání

(18.12.2011)

 


Fotografie z vánoční akce  živého betléma v Adamově 2011

Betlém Adamov 2011

Betlém Adamov 2011


Fotogalerie z keltského svátku IMBOLC 2012, pod Tisí skálou se zřejmě hlavně díky mrazu musela obejít bez některých přátel a příznivců, kteří to mají dál. I přes krásné a slunečné odpoledne teplota nestoupla nad -10°C  a tak někteří nechali koně ve stájích a mnozí Merlinovi psí kamarádi nedorazili vůbec.

Imbolc 2012


Jak odtrhnout oči od obrazovek, ruce od klávesnice a tělo do židle, třeba nějakou atraktivní aktivitou v lesích. I letos se počasí vydařilo i když ráno to ještě vypadalo na trvalý déšť… Další fotky z akce – galerie pro účastníky.

Zálesák 2014


Valná hromada SDH 2012

(8.12.2012)

Fotil jsem Výroční valnou hromadu dobrovolných hasičů. Ocenění a poděkování zasloužilým členům.

Všechny fotografie.

Valná hromada SDH Bratèice 2012


 

Fotografie z akce oslav keltského svátku vítání jara IMBOLC 2013.

Imbolc 2013


Po stopách Velikonočního zajíce 2013  

(31.3.2013)

Letošní velikonoční akce na sněhu.

Další fotky z akce.

Velikonoční zajíc 2013


Imbolc 2014

(9.2.2014)

Všechny fotografie z akce oslav keltského svátku vítání jara IMBOLC.

Imbolc 2014


Když sbor dobrovolných hasičů uspořádá dětský karneval…

(26.2.2014)

Sdružení dobrovolných hasičů uspořádalo tradiční karneval pro děti. Fotografie z akce jsou vybrány a prezentovány především pro rodiče a jejich děti, které se akce zúčastnili, proto jich je víc než by reportáži z akce odpovídalo. Prokliknutím odkazu nebo fotografie se dostanete na další fotografie.

Další fotografie.

Karneval SDH Bratčice 2013


Hubertova jízda 2013

(12.10.2013)

Stáj Potěhy a Ranč Miláček uspořádali tradiční, podzimní Hon na lišku.

Další fotky z akce.

Hubertova jízda 2013


Pohádkový les

(31.5.2014)

Fotogalerie z akce Pohádkový les ze zámeckého parku ve Žlebech.

Další fotografie.

Pohádkový les Žleby 2014


Focení s Ranch LAREDO 2014. Prázdninový výcvikový tábor v sedle westernových koní v klubu Ranche Laredo.

Odkaz na fotogalerii.

LAREDO_O52A7924w

Kalendář pro Ranch Laredo.

kalendar_laredo_postcard


Keltský svátek přivolání jara po Tisí skálou 2015.

Celá fotogalerie.

Imbolc 2015


Oslavy 120 let SDH Bratčice 2015

Sbor dobrovolných hasičů Bratčice letos slaví 120 let od svého vzniku. 6. 9. 2015 přijely do Bratčic slavit sbory z okolních obcí. Slavnostní vysvěcení techniky, slavnostní průvod k památníku a schůze s předáním ocenění. Další fotografie v galerii.

120let_SDH_15ML5073rw1500 120let_SDH_15ML4646w1500

Ze společné fotografie členů sboru si nechali hasiči udělat banner, který používají při nejrůznějších příležitostech.

banner pro SDH Bratčice

 

Čtěte dál

PředchozíDalší