Proč fotím lidi?

11.5.2017 /  Lenka Mrkvová

Štiřínský 4. Profinetworking na svých fotografiích zaznamená fotograf Miroslav Lepeška. Svou portrétní a reportážní fotografií se úspěšně pokouší zachytit osobnost člověka a ducha celé akce.

A proč fotograf Miroslav Lepeška fotí lidi?

Z mnoha důvodů. Jednak to přináší zajímavá setkání s mnoha lidmi, kteří často vnesou nevšední úhly pohledu na svět, setkávám se se spoustou nepoznaných činností, aktivit a oborů. Člověka mohu fotit při práci, odpočinku, sportu, když se baví, učí se nebo někoho učí, v podstatě kdykoliv. Dá se říci, že je mnoho příležitostí a zajímavých míst, kdy lze fotit. Stačí se domluvit. To s krajinou je to mnohem náročnější. Na tu je třeba trpělivě počkat, objevit zajímavé světlo, místo s úhlem pohledu, konkrétní roční dobu, specifické světlo toho dne. Zkrátka nelze se domluvit, a to je pro mnoho fotografů zajímavé.

Ale k fotografiím lidí.

Vážně potřebujete nové fotky? Nestačily by vám ty, co už máte? Opravdu musíte prezentovat na svém blogu, sociální síti či kde ještě, své nové fotografie? Vždyť některá z těch, co máte někde v počítači nebo mobilu je jistě docela dobrá. No, jestli trváte na tom, že musíte mít novou, aktuální, přesně účelu odpovídající fotografii, která vystihne sdělení čtenářům vašeho blogu, pojďme si o těchto specifikách popovídat.

Jakou fotografii máte na svém profilu, některé ze sociálních sítí nyní? Když občas vidím profilové fotografie na sítích, překvapuje mne, že konkrétní lidé hledají práci – spolupráci. Oni dokonce hledají dobrou a možná skvělou (spolu)práci. V textu CV profilu o sobě mohou napsat a často i napíší, co vše umí, nabízí, jaké mají zkušenosti, co vše již zvládli a proč chtějí dělat právě onu konkrétní skvělou práci. Ale je třeba se s budoucím partnerem potkat osobně. Neumím si představit, že s někým uzavřete smlouvu o poskytování služeb, tím mám na mysli třeba i pracovní poměr a toho člověka ani osobně nepotkáte. Je nezbytné se osobně setkat. A ve chvíli osobního kontaktu vzájemně vyhodnocujeme, zda s druhou stranou chceme spolupracovat nebo je nám nesympatická a o spolupráci zájem nemáme. Proběhne to během pár vteřin, kdy je většinou rozhodnuto. Co je platné, že dotyčná osoba má spoustu zkušeností a znalostí, když se s ní lidsky nedomluvíte a totálně vám naruší dosavadní rozvíjející se záměr – podnik. Je to i naopak, zajímavá práce, na příhodném místě a za dobrou odměnu, ale když tam lidé vydrží pracovat jen s pomocí antidepresiv a to ještě omezenou dobu. O to přeci nestojíte.

Jak se ale potkat jen s těmi, kteří nám přináší to, co potřebujeme, co hledáme? Jedna z možností, je nastavit si správný filtr, který pomůže vybrat jen optimální partnery. Takovým filtrem je osobní fotografie, která promluví k druhé straně. Během okamžiku má druhý jasno, mnohdy na nevědomé úrovni, zda se chce s dotyčnou sobou potkat a dát jí příležitost ke spolupráci. Sice se tak s některými lidmi nepotkáme, ale ušetříme si tím nejen čas.

Někteří na svém profilu žádnou fotografii nemáme. Možná je to nakonec lepší řešení, než tam mít špatnou fotku. Někdy si říkám, že buď konkrétní člověk žádnou fotku, se kterou je spokojen, nemá. Anebo dotyčný momentálně prochází obdobím paranoidního vnímání civilizace a nepotřebuje, aby ho ještě někdo sledoval a třeba jeho fotku zneužil. Pak je ale mnoho profilů, kde fotky jsou, ale vysloveně špatné. Je pravděpodobné, že to dotyční vůbec netuší. Patrně je vůbec nenapadne souvislost mezi jimi použitou fotkou a odezvou na jejich do éteru vysílaná přání. Pokud jste na některé ze sítí, třeba máte jen e-mail, předpokládám, že jste si všimli, jaké fotky mají různí lidé u svých profilů. Sledujete to? Všimli jste si někdy rozdílů a pocitů, které ve vás jejich kontaktní profilové fotky vyvolávají? Pokud snad zatím ne, podívejte se na ně a sledujte své vnitřní reakce. Prohlédněte si kontakty neznámých lidí a vybírejte ty, se kterými byste se eventuelně chtěli a naopak ani nechtěli potkat.

Napadlo vás přitom něco? Ano fotka neřekne vše, ale dost na to, abyste si udělali první filtr. Někomu byste třeba nikdy nezavolali, je to tak. A vše na základě fotky.

Potřebujete fotky na váš web, profil kontaktu, CV, záložku ABOUT na blogu, ilustrační fotky ke svému článku? Pokud opravdu potřebujete nové, osobní fotografie a nemáte ve svém archivu nic, z čeho můžete vybírat podle konkrétní potřeby, tak je ten správný čas porozhlédnout se po nabídce fotografických služeb. A vybrat tu, která vás osloví.

Miroslav Lepeška

www.lepeska.cz
www.facebook.com/mirek.lepeska

Zdroj: tisková zpráva partnera 4. Profinetworkingu