Panoramatické fotografie z hradu

z rozhledny „Vyhlídka Milada“ postavené letos v jedné ze zachovaných částí věže zříceniny hradu Lichnice. Požadavek na realizaci byl dán již v květnu. Ale vhodné podmínky pro finální pořízení fotografií a tím i finální podobu grafiky desek s popisky bodů, které je možné vidět, jsme realizovali až uprostřed léta. Teprve ochlazení a změny počasí přinesly minimalizaci pohybu teplého vzduchu a zlepšila se i viditelnost zejména dálkových cílů na horizontu. Velký a Malý Bezděz, Vrátenská hora, Říp a další vzdálené body jsou viditelné za dobrých atmosferických podmínek pouhým okem. Ty ale v některé letní dny  vydržely jen několik desítek minut a nebo jen časně z rána. Jenže pro fotografie tohoto typu nebylo tak brzy ráno zcela vhodné osvětlení krajiny. Nejde zde o krajinářskou fotografii, jak je chápána, ale spíše o technickou fotku, kdy jde o co nejlepší viditelnost co největšího množství bodů na 360° horizontu. A stejně tak postprodukční zpracování fotografií bylo zaměřeno na vysoký kontrast a viditelnost bez ohledu na emoční dojem z fotografií.

Až se vydáte na Lichnici, může se stát, že se na rozhlednu nedostanete. A to ne proto, že vám to fyzické možnosti nedovolí, ale důvodem může být právě blížící se bouřka, kdy na ocelovou konstrukci je v tu chvíli zakázán vstup. Možná se vám bude dělat špatně, jelikož Milada se nepatrně hýbe a to jak ve větru tak i vlivem pohybu osob stoupajících nahoru. Pohyb není velký, ale když jsem chodil nahoru fotit slyšel jsem to až překvapivě často. Tak pokud se nahoru nedostanete, můžete si prohlédnout panoramatické fotografie v kopiích přímo v muzeu, kde vám skvělá kastelánka paní Matysová nadšeně povypráví o všem co můžete vidět, když je  dobrá viditelnost.

Rozhodně rada pro fotografy, stativ si nahoru na věž neberte, je to zcela zbytečné.

Nedávno Vyhlídka Milada získala ocenění Stavba roku Pardubického kraje 2017. Což jistě přiláká další návštěvníky hradu.

Na určení bodů na horizontu jsem spolupracoval s panem Vladimírem Pohoreckým, který je specialista na rozhledny a určování viditelných cílů.

Paní kastelánka, která Vás provede historií a současností Lichnice. Patří jí poděkování za spolupráci při pořízení fotografií. Vždy, když byla dobrá viditelnost mi zavolala, abych mohl přijet na hrad.

kastelánka hradu Lichnice
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 17ML3864w2048.jpg.
panoramata z Lichnice
vyhlídka Milada Lichnice

kastelánka hrad Lichnice

Fotoreportáž ze slavnostního otevření nové Vyhlídky Milada

odhalení vyhlídky na Lichnici

a ještě odkaz na video kde jsou již desky nainstalovány na konstrukci rozhledny

Čtěte dál

PředchozíDalší