historie FOTOKLUBU za první republiky

Při příležitosti výročí založení čáslavského Klubu fotografů amatérů, jak se tehdy oficiálně jmenoval, jsme se s kolegy ponořili do dohledávání materiálů a dokumentů, které bychom mohli představit na chystané výstavě s názvem 100 let FOTOKLUBU ČÁSLAV.

V klubovém archivu toho mnoho není, jelikož bývalí členové a dnes již nežijící předseda klubu z doby před rokem 2000 měli materiály pokud už nějaké měli, u sebe doma. V oficiálních zdrojích existují jen novinové zprávy o vzniku klubu a jeho činnosti. Podařilo se díky jednomu z členů, který přišel v posledních letech, spojit s rodinou zakladatele klubu, kterým byl Rudolf Paďouk. Následně i jeho syn Rudolf Paďouk ml., byl členem v letech poválečných. Více se můžete dočíst přímo na webové stránce fotoklubu.

 

František Červený

Zde bych chtěl zmínit především svoje vlastní předky, kteří intenzivně fotografovali a jak jsem z historických pramenů zjistil, praděda byl rovněž členem klubu v době před druhou sv. válkou.

Jeho povoláním byla architektura a projektování staveb, proto jsou zde i fotografie, které pořizoval jako dokumentaci při svých pracích. Jeho manželka byla fotografkou vyučenou, ale po sňatku se již své práci nevěnovala.

Vzhledem k událostem, které během války a následných let probíhaly se nedochovalo z fotografického archivu téměř nic, tedy negativy vůbec až na  několik malých zvětšenin a kontaktů.

 

 

 

Čtěte dál

PředchozíDalší