ALEŠ VESELÝ

Odhalení sochy Brána nenávratna sochaře Aleše Veselého (rodáka z Čáslavi), na Nádraží Bubny, které má být přestavěno na Památník ticha.

Další fotografie z odhalení.

Odhalení sochy Brána nenávratna sochaře Aleše Veselého (rodáka z Čáslavi), na Nádraží Bubny, které má být přestavěno na Památník ticha.


Transport sochy pro Terezín

Z 27. na 28. května proběhl transport obří sochy Aleše Veselého z Poldi Kladno do Terezína. Socha byla umístěna na cestě ke krematoriu.

Náročný transport obřího kamene, který připutoval loni od majitele lomu na Sibiři a nerezového podstavce z Poldi Kladno do Terezína trval dva dny. První den náročná nakládka v Kladně. Přes noc transport nadrozměrného náladu do Terezína, ráno složení obou částí a usazení kamene do podstavce. Sochaře Aleše Veselého oslovil majitel lomu s prosbou o jeho instalaci do Terezína. Ten vytvořil návrh sochy už na základě zaslaných fotografií kamene, následně pak návrh dotvářel a když kámen doputoval až do Kladna, získávala socha konečnou podobu. Více než 36 tunový kámen bylo nutné zpevnit ocelovými pruty, protože způsob těžby jeho kompaktnost narušil.

s prof. Alešem Veselým v jeho ateliéru

Vesely_atelier_M69L5337w

s prof. Alešem Veselým v jeho ateliéru


Z návštěvy ateliéru sochaře Aleše Veselého. V ateliéru Aleše Veselého jsme fotili v podvečer, po skončení celodenní nakládky obří sochy v Poldi Kladno.

Z focení s Alešem Veselým – něco více o jeho dílech.

Další fotogalerie z odhalení sochy na nádraží Bubny. Fotky z nakládky sochy v Poldi a skládání a instalace v Terezíně.

Vesely_atelier_M69L5323BWw


Dusíkovo divadlo Čáslav pod záštitou města Čáslav,  v rámci oslav k příležitosti 750 let od založení města, pořádá výstavu prof. ALEŠE VESELÉHO. Výběr z díla.

Odkaz na další fotografie.

Výstava probíhá ve dnech 10. září – 24. října 2014

 

 

Aleš Veselý - vernisáž Čáslav


Vesely_Poldi_M69L4853_postcard

Zakřivená leštěná plocha, přes 20 tun těžkého podstavce o základně 5 krát 5 metrů svařeného z až 20 milimetrové nerez oceli, umožní nezvyklý pohled na špičku kamene. Ta bude osvětlována přirozeným a stále se měnícím světlem podle polohy slunce na obloze.

V době instalace ještě nebyl hotový betonový základ a tak je socha umístěna o několik metrů vedle. Na místo bude přesunuta již v celku přibližně za dva měsíce.

Další fotografie z transportu v galerii.

Instalace sochy v Terezíně

14. prosince 2015 nás nečekaně opustil sochař Aleš Veselý, jehož monumentální sochy obývající ateliér v Chaloupkách tvoří jedno z nejznámějších panoramat v naší obci. Jeho díla jsou v mnoha světových sbírkách, například Centre Pompidou v Paříži nebo Guggenheimovu muzeu v New Yorku.

Čtěte dál

PředchozíDalší